An orange costs $.09. How much would 2 dozen oranges cost?

[ad_1]

Another way of thinking encircling it that may aid you do things affect this in your ruler. If you wished to do so.

##$2.16##

##color(brown)("There is no conclude why you should not transcribe down a few sums")## ##color(brown)("but quiescent do a lot of the started out in your ruler.")##

Doing it is abundantly quicker than explaining it '~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ The apportionment we scarcity to do is ##24xx$0.09## Let's test another way of doing it.....

1 dozen is 12, so 2 dozen is ##2xx12##

But ##12 = 10+2##

Multiplying a sum by 10 or 2 is abundantly easier than multiplying by 12. '~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ##10xx$0.09 = $0.90## ##color(white)(1)2xx$0.09=ul($0.18)" "larr" add"## ##" "$1.08## '~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ So ##12xx$0.09=$1.08##

So ##24xx$0.09=2xx$1.08= $2.16##

Show more

[ad_2]
Source be-mixed