At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. One day, the receipts for a… 1

[ad_1]

  • At an ice cream parlor, ice cream cones cost ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. One day, the receipts for a total of 172 cones

    Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
    At an ice cream parlor, ice cream cones cost $1.10 and sundaes cost $2.35. One day, the receipts for a… 1
    Just from $13/Page
    Order Essay

    and sundaes were $294.20. How many cones were sold?

  • You purchase 8 gal of paint and 3 brushes for $152.50.The next day, you purchase 6 gal of paint and 2 brushes for $113.00. How much does each gallon of paint and each brush cost?

  • Shopping at Savers Mart, Lisa buys her children four shirts and three pairs of pants for $85.50. She returns the next day and buys three shirts and five pairs of pants for $115.00.What is the price of each shirt and each pair of pants?

  • Grandma’s Bakery sells single‐crust apple pies for $6.99 and double‐crust cherry pies for $10.99.The total number of pies sold on a busy Friday was 36. If the amount collected for all the pies that day was $331.64, how many of each type were sold?

  • Your teacher is giving you a test worth 100 points containing 40 questions. There are two‐point and four‐point questions on the test. How many of each type of question are on the test?

  • Suppose you are starting an office‐cleaning service. You have spent $315 on equipment. To clean an office, you use $4 worth of supplies. You charge $25 per office. How many offices must you clean to break even?

  • The math club and the science club had fundraisers to buy supplies for a hospice. The math club spent 5 buying six cases of juice and one case of bottled water. The science club spent 0 buying four cases of juice and two cases of bottled water. How much did a case of juice cost? How much did a case of bottled water cost?

  • On a canoe trip, Rita paddled upstream against the current at an average speed of 2 mi/h relative to the riverbank. On the return trip downstream with the current , her average speed was 3 mi/h. Find Rita’s paddling speed in still water and the speed of the river’s current.

  • Kay spends 250 min/wk exercising. Her ratio of time spent on aerobics to time spent on weight training is 3 to 2. How many minutes per week does she spend on aerobics? How many minutes per week does she spend on weight training?

  • Suppose you invest $1500 in equipment to put pictures on T‐shirts. You buy each T‐shirt for $3. After you have placed the picture on a shirt, you sell it for $20. How many T‐shirts must you sell to break even?

  • Alightplaneflewfromitshomebasetoanairport255milesaway.Withaheadwind,thetriptook1.7hours.Thereturn trip with a tail wind took 1.5 hours. Find the average airspeed of the plane and the average windspeed 



  • [ad_2]

    Source link

    Place your order
    (550 words)

    Approximate price: $22

    Calculate the price of your order

    550 words
    We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
    Total price:
    $26
    The price is based on these factors:
    Academic level
    Number of pages
    Urgency
    Basic features
    • Free title page and bibliography
    • Unlimited revisions
    • Plagiarism-free guarantee
    • Money-back guarantee
    • 24/7 support
    On-demand options
    • Writer’s samples
    • Part-by-part delivery
    • Overnight delivery
    • Copies of used sources
    • Expert Proofreading
    Paper format
    • 275 words per page
    • 12 pt Arial/Times New Roman
    • Double line spacing
    • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

    Our guarantees

    Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
    That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

    Money-back guarantee

    You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

    Read more

    Zero-plagiarism guarantee

    Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

    Read more

    Free-revision policy

    Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

    Read more

    Privacy policy

    Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

    Read more

    Fair-cooperation guarantee

    By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

    Read more

    Order your essay today and save 15% with the discount code BANANA